BigFishing.gr

Το Στέκι του Ερασιτέχνη Ψαρά !!!


Κανόνες Δ. Συζήτησης


Θέμα ψαρευτικου περιεχομένου. Παρακαλώ αυτά τα θέματα να τα κρατάμε καθαρά έτσι ώστε τα μέλη να μπορούν να βρουν αποκλειστικά αυτό που περιγράφει το θέμα, με όσο το δυνατόν λιγότερα άσκοπα σχόλια.
Ευχαριστώ για την κατανόηση σας !!!



Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές πληροφορίες για παραγάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Ιουν 2011, 15:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 31 Μαρ 2011, 16:02
Δημοσιεύσεις: 322
Τοποθεσία: Nεα Ιωνία
stavros-Azzura έγραψε:
Στρατο σε βρησκω διαβασμενο το περνα το μαθημα :ok1 :ok1 :ok1 :ok1 :ok1



Σταυρο μου ότι μπορώ κάνω !! :wink

_______________________________________________________________
Μη μου τους κύκλους τάρατε!!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 
google adsense
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές πληροφορίες για παραγάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Αύγ 2011, 11:30 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τρί 09 Αύγ 2011, 08:36
Δημοσιεύσεις: 13
Τοποθεσία: κυπρος
χαιρετώ τους παραγαδιάριδες! υπομονή και ρέκλα! άμα τα χεις αυτά τότε μαθαίνεις το παραγάδι. τώρα αν θα πάρεις και ψάρι αυτό είναι άλλου παπά.. αλλά ποιος νιάζετε!!!!!

_______________________________________________________________
τι πάθος ατελείωτο που είναι το δικό μου


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές πληροφορίες για παραγάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Απρ 2012, 12:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 18:08
Δημοσιεύσεις: 16
καλημέρα σε όλους τους φίλους , μετά από πολύ καιρό και καιρού επιτρέποντος λέω να πάω για κάνα παραγαδάκι . Ο καιρός και οι παιδικές αρρώστιες με κράτησαν μακριά μέχρι τώρα.Σκέφτομαι όμως και αυτά που έχω ακούσει , ότι ακόμα δεν έχει ψάρια, ή ότι είναι αρκετά βαθιά και έχω προβληματιστεί. Αξίζει να πάω τώρα ? .Θέλω να ρίξω από ένα κάβο προς μια ξέρα και να την κυκλώσω όσο μπορώ (ή να περάσω από επάνω). Η ξέρα είναι αρκετά κοντά στην ακτή (500μ) και βαθαίνει απότομα από την εξωτερική της μεριά..Τα βάθη είναι μέχρι 120μ και θα έχω μάνα και γαρίδα με 14,13 και 12. Λέω να καλάρω περίπου 0430 και να τα μαζεύω 0730.Παρακαλώ για τις απόψεις σας.Σας Ευχαριστώ όλους σας.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές πληροφορίες για παραγάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Απρ 2012, 15:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 22 Μαρ 2011, 14:50
Δημοσιεύσεις: 1356
Τοποθεσία: Ισθμια-Κορινθος
Φιλε μου ολα αυτα ειναι σχετικα!!
Τα ψαρια στους τοπους μου ειναι ρηχα (μιλαω για σαργους) 20-30 μετρα.
Η γαριδα ειναι μεν καλο δολωμα αλλα χωρις βορικα και αλλα χημικα που βαζουνε μεσα.
Τουλαχιστον πες μας που ψαρευεις μπας και μπορεσουμε να σε βοηθησουμε με καποιον τροπο!! :wink

_______________________________________________________________
Οσο ψαρευεις μαθενεις.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές πληροφορίες για παραγάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Απρ 2012, 12:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ 2011, 18:08
Δημοσιεύσεις: 16
Κωστας Κορινθος έγραψε:
Φιλε μου ολα αυτα ειναι σχετικα!!
Τα ψαρια στους τοπους μου ειναι ρηχα (μιλαω για σαργους) 20-30 μετρα.
Η γαριδα ειναι μεν καλο δολωμα αλλα χωρις βορικα και αλλα χημικα που βαζουνε μεσα.
Τουλαχιστον πες μας που ψαρευεις μπας και μπορεσουμε να σε βοηθησουμε με καποιον τροπο!! :wink


καλημέρα φίλε Κώστα,
Η ξέρα που θα ήθελα να πάω είναι αυτή που είναι νότια του Εβραίου κοντά στο φραγκολίμανο.(φαίνεται ωραία στο χάρτη!!!) Βασικά όμως ακόμα δεν ξέρω που και πότε να ρίχνω παραγάδια, δηλαδή δεν ξέρω αν πρέπει να τα ρίχνω βαθιά ή ρηχά κοντά ή μακριά από την ακτή, σούρουπο ή χάραμα και σε τι βάθος και όλα αυτά σε συνάρτηση με τον μήνα που είμαστε. Είμαι ακόμα στο ψάξιμο. Ελπίζω με τον καιρό να αποκτήσω αυτές τις γνώσεις και να μην καλάρω στη τύχη. (μπας και κάνουμε και λίγο οικονομία στη δύσκολη εποχή που βρισκόμαστε). Τώρα όσο αφορά τα δολώματα τη μάνα μπορώ να τη βρω σχετικά εύκολα και να τη διατηρήσω κομμένη με τα ζουμιά της στο ψυγείο, τη γαρίδα επίσης αλλά με το καραβιδάκι έχω μέχρι τώρα πρόβλημα (μάλλον κάτι λάθος κάνω).
Θα ήθελα να φτιάξω ένα θέμα με αυτές τις πληροφορίες ( μήνας , βάθος, είδος ψαρέματος, ώρες.....κλπ)
Ευχαριστώ


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές πληροφορίες για παραγάδια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Απρ 2012, 10:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 22 Μαρ 2011, 14:50
Δημοσιεύσεις: 1356
Τοποθεσία: Ισθμια-Κορινθος
Θα σου δωσω ορισμενες συμβουλες Νικο και αν θες της ακους.
Καταρχας να ξερεις οτι οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος,τι θελω να πω με αυτο....
Ξερες που ειναι επισημασμενες σε ενα χαρτη να ξερεις οτι ..η ειναι φαγωμενες η εχει τοσα εργαλεια πανω τους αφημενα που δεν προκειτε να βγαλεις σωστα παραγαδια απο κατω.
Η ξερα οπως λες,δεν ειναι ξερα αλλα ρηχοπατια εκτος και αν εννοεις την διπλα ξερα που σηκωνει κεφαλι στα 40
Αν εννοεις αυτην θα σου πω οτι απο την απ εξω μερια εχει πολλα ρεματα και τα παραγαδια εχουνε κανει ενα πλεγμα.
Απο την μεσα μερια(προς την ακτη) κανει ενα κατεβασμα στα 50-60 που εκει αν θα βρεις κανενα σαργο η κανενα σκαθαρι αλλα πρεπει να εισαι λιγο εμπειρος για να κανεις 2-3 ντουκιες αλλιως σου επιτρεπει μονο ενα περασμα.
Θα σου ελεγα να αφησεις αυτην την ξερα και να καλαρεις τα βραχια μετα απο το φραγκολιμανο,μεχρι το Μεγαλο Αμονι σε βαθος μεχρι τα 35 μετρα γιαυτην την εποχη.Θα παρεις αρκετους Σαργους,αλλα θελει καλαδουρια ανα 40 αγκιστρια ειδικα στους καβους.Γαριδα δεν θα εβαζα αυτην την εποχη!!
Μανα η καραβιδακι κατεψυγμενο ειναι θανατος,ειδικα το δευτερο. :wink

_______________________________________________________________
Οσο ψαρευεις μαθενεις.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron


 
       
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Επαναφορά μπλοκ

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com
Portal XL 5.0 ~ Plain 0.2