BigFishing.gr

Το Στέκι του Ερασιτέχνη Ψαρά !!!


Κανόνες Δ. Συζήτησης


Θέμα ψαρευτικου περιεχομένου. Παρακαλώ αυτά τα θέματα να τα κρατάμε καθαρά έτσι ώστε τα μέλη να μπορούν να βρουν αποκλειστικά αυτό που περιγράφει το θέμα, με όσο το δυνατόν λιγότερα άσκοπα σχόλια.
Ευχαριστώ για την κατανόηση σας !!!



Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 7 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Casting και στον αστερισμό της Τσιπούρας!!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 09 Απρ 2011, 13:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 20:29
Δημοσιεύσεις: 91
Τοποθεσία: Μυτιληνη
Εδώ θα ανταλλάξουμε απόψεις για τη χρυσοφρύδα και βασίλισσα των Ελληνικών ακτών Τσιπούρα. :fff :ang:

Ας γνωρίσουμε την Τσιπούρα, είναι ψαρί περκόμορφο της οικογένειας Sparidae συγγενής του Σαργού, του Σπάρου, της Συναγρίδας, του Φαγκριού, τη συναντάμε στη Μεσόγειο και τον Ατλαντικό. Είναι ασημόγκριζη με μήκος έως και 75 εκατοστά και το βάρος της έως 6,500 κιλά, το κάτι ξεχωριστώ πάνω της είναι η χρυσοκίτρινη ταινία που ενώνει τα ματιά της και από αυτό προέρχεται και η αρχαία ονομασία της χρυσοφρύς. Αν προσέξουμε το κεφάλι της και ειδικά τα κοκάλα που το περιβάλουν κατευθείαν καταλαβαίνουμε τη δύναμη αυτού του ψαριού η δύναμη που έχουν οι σιαγώνες της μπορούν να κάνουν θρύψαλα μια πορφυρά που εμείς την σπάμε με πέτρα σαν χαρακτήρας θα έλεγα πως είναι φοβητσιάρα καθώς είναι πολύ επιφυλακτική και καχύποπτη μα και πολύ πεισματάρα και όταν καρφωθεί στο αγκίστρι μας πολύ μαχητική μέχρι το τέλος, χαρακτηριστικό το διπλό χτύπημα και η αλλαγή πορείας κεφάλι και ξανά διπλό χτύπημα και αλλαγή πορείας αυτό γίνετε μέχρι να μπει στην αποχή μας .Η Συμπεριφορά της στις τσιμπιές της αν είναι μικρή (Λίγδα) ξερές με μικρό χρονικό διάστημα μεταξύ τους ουσιαστικά παίζουν με το δόλωμα όταν παίξουμε κι εμείς μαζί της την αναγκάζουμε να μουντάρει και το αποτέλεσμα το κάρφωμα της οι μεγάλες τώρα έχουν άλλη συμπεριφορά σε ότι έχει σχέση με το τσίμπημα της αν έχει όρεξη δεν προβαίνεις να καταλάβεις τι έχει γίνει απλά βλέπεις το καλάμι με τη μύτη καλυμμένη κάτω και τα μηχανάκια να σφυράνε με ένα κλείσιμο των φρενών και ένα καλό πάντα κάρφωμα της δίνει πορεία προς τον κουβά μας ,αν όμως δεν έχει όρεξη η είναι σε περίοδο αναπαραγωγής μέχρι να μας σκάση μπορεί καθώς παίρνει σιγά και αφήνει σε αυτή τη φάση πιπιλάει το δόλωμα και αν μπορέσουμε και καταλάβουμε ποτέ το έχει στο στόμα μπορούμε να την καρφώσουμε. Σε αυτό που δεν αναφέρθηκα είναι ότι ίσως είναι το μοναδικό ψαρί που μασάει την τροφή του για αυτό τις περισσότερες φορές καρφώνετε στη χείλια και καθώς είναι σκληρά είναι και το ευαίσθητο της σημείο, σε προσωπικό επίπεδο είναι ένα ψαρί που μου αρέσει να βρίσκομε απέναντι του είτε στη θάλασσα είτε στο τραπέζι.
Η αγάπη και σε αυτό το ψαρί όλων των ψαράδων από την ακτή είναι πολύ μεγάλη και κάθε συνάντηση μαζί της προσφέρει πολλές συγκινήσεις κι αυτή έχει κερδίσει αξία πολλά ονόματα που δείχνουν το θαυμασμό των ψαράδων χρυσοφρύδα , κουτίλα, κυρά και βασίλισσα των ακτών τα ποιο γνωστά.


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

_______________________________________________________________
Δίκαιος δεν είναι αυτός που καταδικάζει την αδικία άλλα αυτός που μπορεί να την κάνει και δεν την κάνει......


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 
google adsense
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Casting και στον αστερισμό της Τσιπούρας!!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Απρ 2011, 18:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 12 Απρ 2011, 21:28
Δημοσιεύσεις: 610
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ ΑΘΗΝΑ (ΙΟΣ)
Τή νά πώ τά είπες όλα :ok: :ok:
Συνημμένο:
DSC00269.JPG


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

_______________________________________________________________
Χαμογέλα κάνει τούς άλλους νά ανησυχούν


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Casting και στον αστερισμό της Τσιπούρας!!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 16 Απρ 2011, 22:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 06 Απρ 2011, 20:36
Δημοσιεύσεις: 1014
Τοποθεσία: περιστερι
serafeim έγραψε:
Τή νά πώ τά είπες όλα :ok: :ok:
Συνημμένο:
DSC00269.JPG


εδω δεν ειμαστε για να κραταμε απο μια τσιπουρα αγκαλια και να ακουμε τη λεει μονο ενας εδω ειμαστε παρεα να κανουμε ανταλαγες αποψεων και τεχνικων .

γιαυτο τον λογο υπαρχουν και αυτες η σελιδες .

σεραφημ για λεγε που ποτε και πως πιαστηκαν αυτα τα ψαρια :ok2

το μωρο που κραταω αγκαλια και αρκετα ακομα τετοια πιαστηκαν στο μεγαλο πευκο σε μονοδολι .

μοναγκιστρο σιρομενο νουμερο 5 και 28 mm πετονια .

και καλοκαιρινο μηνα :wink Α και μεσημεριανες ωρες παντα . αυτο μου το εξηγειτε ?

_______________________________________________________________
ο καλυτερος γιατρος ειναι το ψαρεμα !


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Casting και στον αστερισμό της Τσιπούρας!!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Απρ 2011, 13:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 12 Απρ 2011, 21:28
Δημοσιεύσεις: 610
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ ΑΘΗΝΑ (ΙΟΣ)
χαιρετώ τήν παρέα :ang:
Μανόλη έχει δίκιο παράληψη μου
τά ψαράκια βγήκαν μέ ακροβάτη
συρόμενο βαρίδι μονάγκιστρο Νο' 3 στραβό
μάνα 0.35 παράμαλο 0.30 αόρατο

_______________________________________________________________
Χαμογέλα κάνει τούς άλλους νά ανησυχούν


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Casting και στον αστερισμό της Τσιπούρας!!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Απρ 2011, 21:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 20:29
Δημοσιεύσεις: 91
Τοποθεσία: Μυτιληνη
Η Τσιπούρα του βίντεο πιάστηκε στον κόλπο Γέρας σε αμμοφυκιάδες με δόλωμα Αμερικανό και αγκίστρι Νο2 με Casting σε καλάμι του φίλου Στρατή εγώ την αποχιάζω, ήταν 1100 γραμμάρια και οι συγκινήσεις που προσφέρονται από τέτοια μπόγια ψάρια είναι μεγάλες όχι μονό σε αυτόν που την καρφώνει μα και σε αυτούς που είναι μαζί του η γύρω του.
[video]http://www.youtube.com/watch?v=K40nB-kTtQI[/video]

_______________________________________________________________
Δίκαιος δεν είναι αυτός που καταδικάζει την αδικία άλλα αυτός που μπορεί να την κάνει και δεν την κάνει......


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Casting και στον αστερισμό της Τσιπούρας!!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Μάιος 2011, 12:23 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος 2011, 11:14
Δημοσιεύσεις: 15
γεια σας και απο μενα!!αγαπημενο μου ψαρι η τσιπουρα και το ψαρεμα της!!η γνωμη μου ειναι πως οσο ικανοποιηση σου δινει η στιγμη που την αποχιαζεις αλλο τοσο και αλλο τοσο σου βγαινει το λαδι για να την πιασεις!!προσωπικα εχω αφιερωσει παρα πολλες ωρες στο ψαρεμα της και μερικες φορες εχω ανταμειφθει!τις περισσοτερες βεβαια...εχω φαει χυλο!!χαχα!!τις ψαρευω κυριως απο μεσα μαρτιου μεχρι μεσα οκτωμβρη..μετα εξαφανιζονται απο τις παραλιες στα μερη μου!τα εργαλεια που χρησιμοποιω ειναι μανα 35αρα.παραμαλλο 28αρι-30αρι το πολυ με μηκος 1 μετρο περιπου,αγγιστρια νουμερο 1 με μεγαλη νουλα και δολωμα κυριως μονοδολια και μεγαλους αμερικανους!!οι ωρες που βγαινουν οι πιο μεγαλες ειναι οι πρωινες 10-2 και επισης εχω παρει και βραδυ ψαρια αρκετα μεχρι 1-1,5 κιλο!! :grin


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Casting και στον αστερισμό της Τσιπούρας!!!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Ιουν 2011, 16:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 12 Απρ 2011, 10:50
Δημοσιεύσεις: 234
αυτό που έχω προσέξει εγώ,είναι το ότι πολλές φορές ψάρια κοντά στο κιλό ή και μεγαλύτερα,όταν πιαστούν στο αγκίστρι και καταλάβουν κόντρα,δεν κινούνται καθόλου ή ελάχιστα,με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνουμε οτι υπάρχει ψάρι στο καλάμι μας!!!!
τελευταία μου εμπειρία,πριν λίγες μέρες που ψάρι 1040 γρ.δεν χτύπησε καθόλου το κουδουνάκι,και η κίνηση στο σιαλουμ ήταν ελάχιστη !!!!!
το ψάρι πιάστηκε με 30άρα μάνα,23άρι παράμαλλο γύρω στους 80 πόντους και δόλωμα μεγάλο κομμάτι ακροβάτη !!!!


Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 7 Δημοσιεύσεις ] 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron


 
       
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Επαναφορά μπλοκ

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com
Portal XL 5.0 ~ Plain 0.2