BigFishing.gr

Το Στέκι του Ερασιτέχνη Ψαρά !!!




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 3 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μονάγκιστρο με ζωντανό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 01 Ιούλ 2011, 23:20 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ 2011, 11:48
Δημοσιεύσεις: 6
Σαν νέος στην παρέα ζητάω από όλους κατανόηση κ υπομονή... που θα πάει θα μάθω κ γω! ένα πολύ αποδοτικό ψάρεμα που μου έμαθε παλιός ψαράς κ θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.. λοιπόν.................
είναι το ψάρεμα με ζωντανό κέφαλο, λιτσακι,καλαμάρι σουπιά, μελανούρι παπαδιά(σφάχτης για συναγρίδες. θα χρειαστούμε ένα καλαδουρι αλλά αντί για σχοινί θα βάλουμε 100σταρα πετονιά περίπου 100 μέτρα η και παραπάνω αναλόγως το βάθος που θέλουμε να ψαρέψουμε. ενα η δυο κιλά βαρίδι,ένα καλό στριφτάρι, 15 μέτρα αόρατη 60αρα διπλαρωμένη στο τέλος και δυο αγκίστρια με μέγεθος αναλόγως το δόλωμα. στην πράξη τώρα..φτάνουμε στο σημάδι κ πριν δέσουμε το μολύβι με την πετονιά περνάμε το στριφτάρι με το παράμαλλο.δένουμε το μολύβι, κρατάμε το στριφτάρι κ αφήνουμε το βαρίδι να πατώσει.τεντώνουμε την πετονιά κ ασφαλίζουμε με ένα κόμπο.(πάντα δεμένη η πετονιά στο καλαδουρι προς αποφυγή προβλημάτων) δολώνουμε το ζωντανό κ το αφήνουμε να κάνει την δουλειά του. με αυτήν την τεχνική δεν καταπονείτε το δόλωμα με την απότομη κάθοδο αλλά ψαρεύει από επιφάνεια μέχρι τον πάτο. εγώ προσωπικά έχω πιάσει από ροφό μαγιάτικο συναγρίδα αλλά και πολλές σμυνερες και μεγάλα μουγκρια! περιμένω απορίες και αποτελέσματα!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 
google adsense
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μοναγκιστρο με ζωντανο!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 01 Ιούλ 2011, 23:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 06 Απρ 2011, 20:36
Δημοσιεύσεις: 1014
Τοποθεσία: περιστερι
fanio έγραψε:
Σαν νέος στην παρέα ζητάω από όλους κατανόηση κ υπομονή... που θα πάει θα μάθω κ γω! ένα πολύ αποδοτικό ψάρεμα που μου έμαθε παλιός ψαράς κ θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.. λοιπόν.................
είναι το ψάρεμα με ζωντανό κέφαλο, λιτσακι,καλαμάρι σουπιά, μελανούρι παπαδιά(σφάχτης για συναγρίδες. θα χρειαστούμε ένα καλαδουρι αλλά αντί για σχοινί θα βάλουμε 100σταρα πετονιά περίπου 100 μέτρα η και παραπάνω αναλόγως το βάθος που θέλουμε να ψαρέψουμε. ενα η δυο κιλά βαρίδι,ένα καλό στριφτάρι, 15 μέτρα αόρατη 60αρα διπλαρωμένη στο τέλος και δυο αγκίστρια με μέγεθος αναλόγως το δόλωμα. στην πράξη τώρα..φτάνουμε στο σημάδι κ πριν δέσουμε το μολύβι με την πετονιά περνάμε το στριφτάρι με το παράμαλλο.δένουμε το μολύβι, κρατάμε το στριφτάρι κ αφήνουμε το βαρίδι να πατώσει.τεντώνουμε την πετονιά κ ασφαλίζουμε με ένα κόμπο.(πάντα δεμένη η πετονιά στο καλαδουρι προς αποφυγή προβλημάτων) δολώνουμε το ζωντανό κ το αφήνουμε να κάνει την δουλειά του. με αυτήν την τεχνική δεν καταπονείτε το δόλωμα με την απότομη κάθοδο αλλά ψαρεύει από επιφάνεια μέχρι τον πάτο. εγώ προσωπικά έχω πιάσει από ροφό μαγιάτικο συναγρίδα αλλά και πολλές σμυνερες και μεγάλα μουγκρια! περιμένω απορίες και αποτελέσματα!!




καλησπερα φιλε πες αν θελεις το ονομα σου στα ελληνηκα !!


1 ειπες σαν νεος ψαρας ?? καταλαβα καλα ? .


εγω προσωπικα τετοια ψαρια δεν εχω δει ροφο συναγριδα κτλπ

τον τροπο που αναφερεις το εχω ακουσει ξανα απο επαγγελματια ψαρα σιφνιο , αλλα με ενα κολπακι ακομα , για τους τυχον τρυπομενους ροφους , μηπως το ξερεις η το εχεις ακουσει ? αν αρχισω να γραφω σημερα για το κολπο αυτο θελω 3 μερες και ισως να μην το πω και σωστα . θα με ενδιέφερε αυτη η τεχνικη να γραφτει μεσα στο φορουμ ΑΝ την ξερεις !!

_______________________________________________________________
ο καλυτερος γιατρος ειναι το ψαρεμα !


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μοναγκιστρο με ζωντανο!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 02 Ιούλ 2011, 12:58 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ 2011, 11:48
Δημοσιεύσεις: 6
ΜΑΝΩΛΗΣ έγραψε:
fanio έγραψε:
σαν νεος στην παρεα ζηταω απο ολουσ κατανοηση κ υπομονη... που θα παει θα μαθω κ γω! ενα πολυ αποδοτικο ψαρεμα που μου εμαθε παλιος ψαρας κ θα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας.. λοιπον.................
ειναι το ψαρεμα με ζωντανο κεφαλο, λιτσακι,καλαμαρι σουπια, μελανουρι παπαδια(σφαχτης για συναγριδες. θα χρειαστουμε ενα καλαδουρι αλλα αντι για σχοινι θα βαλουμε 100σταρα πετονια περιπου 100 μετρα η και παραπανω αναλογοσ το βαθος που θελουμε να ψαρεψουμε. ενα η δυο κιλα βαριδι,ενα καλο στριφταρι, 15 μετρα αορατη 60αρα διπλαρομενη στο τελος κα δυο αγκιστρια με μεγεθος αναλογος το δολωμα. στην πραξη τωρα..φτανουμε στο σημαδι κ πριν δεσουμε το μολυβι με την πετονια περναμε το στριφταρι με το παραμαλο.δενουμε το μολυβι, κραταμε το στριφταρι κ αφηνουμε το βαριδι να πατωσει.τεντωνουμε την πετονια κ ασφαλιζουμε με ενα κομπο.(παντα δεμενη η πετονια στο καλαδουρι προς αποφυγη προβληματων) δωλονουμε το ζωντανο κ το αφηνουμε να κανει την δουλεια του. με αυτην την τεχνικη δεν καταπονητε το δολωμα με την αποτομη καθοδο αλλα ψαρευει απο επιφανεια μεχρι τον πατο. εγω προσωπικα εχω πιασει απο ροφο μαγιατικο συναγριδα αλλα και πολλες σμυνερες και μεγαλα μουγκρια! περιμενω αποριες και αποτελεσματα!!





καλησπερα φιλε πες αν θελεις το ονομα σου στα ελληνηκα !!


1 ειπες σαν νεος ψαρας ?? καταλαβα καλα ? .


εγω προσωπικα τετοια ψαρια δεν εχω δει ροφο συναγριδα κτλπ

τον τροπο που αναφερεις το εχω ακουσει ξανα απο επαγγελματια ψαρα σιφνιο , αλλα με ενα κολπακι ακομα , για τους τυχον τρυπομενους ροφους , μηπως το ξερεις η το εχεις ακουσει ? αν αρχισω να γραφω σημερα για το κολπο αυτο θελω 3 μερες και ισως να μην το πω και σωστα . θα με ενδιέφερε αυτη η τεχνικη να γραφτει μεσα στο φορουμ ΑΝ την ξερεις !!

φανουριος ειναι το ονομα μου φανης για τους φιλους. ειμαι νεος σχετικα ψαρας κ με την τεχνικη που αναφερα αναλογος τον τοπο κ το δολωμα κ ροφο κ συναγριδα μπορεις να πιασεις κ οτι κραταει ο τοπος. οσο για το κολπακι που ειπες πολυ θα ηθελα να το μαθω..


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 3 Δημοσιεύσεις ] 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
cron


 
       
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Επαναφορά μπλοκ

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com
Portal XL 5.0 ~ Plain 0.2